Hormon Laboratuvarı

Teknisyen:Nazlı BELEN GENÇ

Kan tahlillerinden bir grubu da hormon testleri oluşturur. Vücudumuzdaki birçok reaksiyonda yer alan hormonlar belirli seviyelerde bulunmalıdır. Hormon salgılarındaki azalma veya artışlar bazı hastalıklara sebep olduklarından, hastalıkların teşhisinde hormonların kan dolaşımındaki seviyelerinin belirlenmesi büyük önem taşır. Ayrıca, çeşitli hastalıkların tedavisinin takibinde de hormon testlerinin düzeyini belirlemek gerekir.

Hormon nedir ?

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan ve özelleşmiş hücrelerden oluşan doku ve organlar bazı maddeler salgılar. Bu doku ve organlara “bez” adı verilir. Bezlerin oluşturduğu sistem “endokrin sistem” olarak adlandırılır. Resimde endokrin sistem görülmektedir. Bezlerden salgılanan maddelere “hormon” denir.  Hormonlar salgılandıkları yerden kan dolaşımına katılarak organizmanın birçok hücresinde değişik etkiler gösterir. Bazı hormonlar kendileri direk etki gösterirken, bazıları ise farklı hormonların salgılanmasına sebep olur. Tüm bu hormonların salınımı kontrol altında ve belirli bir düzeyde olur. Böylece bir yandan vücudun büyüme ve gelişmesi sağlanırken bir yandan da vücuttaki kimyasal reaksiyonlar bir düzen içinde gerçekleşir.

Hormon testleri için gerekli örnek nedir ?

Hormon testleri genellikle koldaki bir toplardamardan alına kan örneğinden elde edilen serumda yapılır. Nadiren idrar gibi diğer vücut sıvılarında da hormon tahlilleri yapılabilir.

Hormon testleri için kan ne zaman alınır ?

Hormon testleri için genellikle sabah aç karnına alınan kan tercih edilir. Kan örneğinin sabah saatlerinde alınması önemlidir. Çünkü hormonların vücutta bir salınma ritmi vardır. Günün farklı saatlerinde alınan kanda yapılan hormon sonuçları yanıltıcı olabilir.

Diğer hormon testleri nelerdir ?

FSH, LH, PRL, Progesteron, Testosteron, Östrojen, ACTH, Kortizol, İnsülin, PTH, Büyüme hormonu gibi testler tıbbi tahlil laboratuvarlarında sıklıkla yapılan diğer hormon testlerindendir.